fallback-image

Msza święta jest centrum chrześcijańskiego życia.

Msza dla wielu katolików to największe wydarzenie w ciągu tygodnia. Msza to także według wielu religii uobecnienie ofiary krzyżowej Chrystusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu. Są także różnorodne typy takich mszy. Oprócz nabożeństwa, które są w niedzielę, możemy wyróżnić jeszcze inne ważne msze w ciągu roku. Najważniejsze święta, w których jako praktykujący katolik trzeba brać udział to głównie Boże Narodzenie, Wielkanoc, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Ostatni dzień roku a także Nowy rok to też czas, gdy osoby wierzące idą na mszę świętą do kościoła. Katolicy zbierają się wtedy w swoich parafiach na mszy, żeby podziękować Bogu za swoje życie, różne sukcesy. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Msza święta jest podzielona na dwie zasadnicze części. Pierwsza część to Liturgia Słowa po akcie pokuty. Druga część to Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, iż jest to ofiara dla Ojca, zarówno od Jezusa, jak i od wszystkich wiernych, bo według wiary chrześcijańskiej także jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Msza święta zaczyna się od procesji świątecznej, o ile jest jakaś ważniejsza uroczystość. Potem kapłan daje znak krzyża a osoby zgromadzone w świątyni powtarzają ten znak razem z kapłanem. Tak samo kończy się msza takim błogosławieństwem. Dalszym krokiem jest także akt pokuty.

 

Przyznajemy się wtedy do tego, że jesteśmy grzesznikami. Kapłan w czasie mszy zaprasza całą wspólnotę do wspólnej modlitwy. Następnie ksiądz dociera do głównej części mszy swiętej. To dwa czytania, psalm oraz liturgia słowa. Warto również dodać, że 2 czytania nie zawsze są czytane. Na mszy świętej w tygodniu częstokroć kapłan ogranicza się jedynie do jednego. Psalm także nie zawsze jest tak samo śpiewany. W zależności od tego, czy jest czas Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, to inne są końcówki danego psalmu. Wtedy w okresie tuż przed Wielkanocą, w czasie wielkiego postu nie śpiewamy Alleluja. Za to w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele dołącza się również podczas mszy kolędy. Na każdej mszy kapłan wygłasza także swoje kazanie. Następuje ono zaraz po odczytaniu Ewangelii. W każdy dzień tygodnia taka wymowa jest inna.

 

Głównym elementem takiej mszy świętej jest również komunia. Wtedy wszyscy katolicy gromadzą się przeważnie pod ołtarzem, gdzie ksiądz rozdaje Ciało Chrystusa. Rozdaje on komunię prosto z kielicha wprost do ust wierzących. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, że wierni przychodzą na środek i tam ksiądz lub paru księży (co zależy od ilości wiernych), podchodzi oraz dają tam komunię. W chrześcijańskiej wierze na msze wierni przychodzą do świątyni całymi rodzinami. Nawet maluchy są zabierane do kościoła, ażeby od małego poznawały swoją kulturę i wiarę. Zdecydowana większość takich dzieci jest przygotowywana do sakramentu Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla praktykujących katolików.

admin

Related Posts

fallback-image

Dobrze zastanowić się, zanim podejmiemy decyzję o zrobieniu sobie tatuażu.

fallback-image

Obecnie jedna marka robi zarówno i nagrobki jak i pomniki.

fallback-image

Aparaty stałe umożliwiają przywrócić naszym zębom prawidłowe ustawienie.

fallback-image

Bielizna termoaktywna dla piłkarza jest istotna.

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *